Doświadczeni rodzice w mig zrozumieć mogą język niemowlęcia, którym się opiekują, choć dziecko nie jest w stanie jeszcze samodzielnie poinformować ich o swoich potrzebach. Obserwując wykonywane przez maluszka gesty i wydawane dźwięki, rodzice szybko uczą się, co niemowlę chce powiedzieć w danym momencie, dzięki czemu opieka nad nim z czasem staje się łatwiejsza. Oczywiście nic nie przychodzi samo od ręki. Mowa ciała niemowlęcia zrozumiała jest tylko dla tych osób, które sprawują nad nim opiekę na co dzień. Osoby z zewnątrz, zwłaszcza takie, które z dziećmi nie mają do czynienia, mogą mieć problem z interpretacją tego, co chce powiedzieć niemowlę. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak zrozumieć niemowlę, które płacze, zaciska piąstki lub kopie nóżkami.
Płacz, czyli podstawowy język niemowląt – jak rozpoznać rodzaje płaczu dziecka?
Choć wydawać by się mogło, że każdy płacz brzmi tak samo i oznacza to samo, wprawne ucho doświadczonego rodzica jest w stanie rozpoznać, co niemowlę chce powiedzieć. Okazuje się, że rodzaj płaczu i mowa ciała niemowlęcia wskazują, kiedy niemowlę płacze z głodu, kiedy ze strachu, bólu lub ze złości, a kiedy próbuje po prostu poprzez płacz zwrócić uwagę swoich rodziców.
- Jeśli płacz dziecka nie daje się uspokoić wzięciem na ręce, przytulaniem czy karmieniem, problemem może być ból. Płacz z bólu jest przenikliwy, a jego tonacja jest wysoka, ponadto czasem zdarzają się wręcz dźwięki przerywane bezdechem.
- Płacz o niższej tonacji, zazwyczaj przerywany i krótki, wskazywać może na głód. W czasie płaczu z głodu dziecko czasem wkłada piąstki do buzi lub wydaje dźwięki przypominające mlaskanie. Taka mowa ciała niemowlęcia wymaga pilnej reakcji, w przeciwnym razie płacz się nasila i przeradza niemal w krzyk.
- Lekkie kwilenie o charakterze przerywanym, któremu towarzyszy rozglądanie się malucha na boki może wskazywać po prostu na nudę. Zwykle taki płacz mija, gdy rodzic zacznie do dziecka mówić, czy też weźmie malucha na ręce.
- Wyróżnić można także płacz z przebodźcowania, który jest sposobem dziecka na odreagowanie emocji. Ten zwykle występuje wieczorem lub w godzinach popołudniowych, a poprzedza go marudność i rozdrażnienie dziecka. Taki płacz zwykle ma charakter nawracający, a próby uspokajania przez rodzica zdają się pomagać tylko tymczasowo.
Mowa ciała, czyli niewerbalny język niemowlęcia
Język niemowląt to wbrew pozorom nie tylko płacz, którego tak bardzo obawiają się rodzice, ale również wiele sygnałów niewerbalnych, które odczytać można z ciała maluszka. Na początku może to wydawać się rodzicom niezrozumiałe, jednak uważna obserwacja dziecka i jego zachowań pozwoli zrozumieć bez trudu, co niemowlę chce powiedzieć.
Język niemowlęcia często zastępują chociażby rączki. Zaciskanie piąstek i napinanie wszystkich mięśni zazwyczaj oznacza, że maluch się złości lub jest głodny. Kopanie nóżkami to natomiast zwykle oznaka radości czy chęci do zabawy. Jak zrozumieć niemowlę, które mocno zaciska powieki? Taka mowa ciała niemowlęcia wskazywać może na to, że dziecko jest wystraszone lub czuje się niekomfortowo. Świadomy uśmiech może pojawiać się na widok rodziców, a także kiedy dziecko czuje się bezpiecznie, jest najedzone lub chętne do zabawy. Odwracanie główki od osoby patrzącej to natomiast zwykle mowa ciała niemowlęcia wskazująca na potrzebę przerwy od kontaktu wzrokowego. Tarcie buźki czy ciągnięcie uszu może natomiast wskazywać na zmęczenie i potrzebę snu zdrowego niemowlęcia.
Jak zrozumieć niemowlę i skąd wiedzieć, co niemowlę chce powiedzieć rodzicom?
Dla osoby, która wcześniej nie miała kontaktu z dziećmi, język niemowląt może wydawać się niemal „czarną magią”. Tak naprawdę język ciała niemowlęcia poznają rodzice dopiero, gdy opiekują się nim na co dzień. Wyżej przytoczone zostały przykłady tego, co chce powiedzieć niemowlę, wykonując pewne gesty. Obserwując swoje dziecko, jego reakcje i zachowania, uczymy się nieświadomie sposobów komunikacji z nim i już po pierwszych tygodniach razem niewerbalny język niemowlęcia staje się widoczny, jak na dłoni. Podstawą jest po prostu obserwacja i praktyka. Pamiętajmy ponadto, że każde niemowlę jest inne i może wykonywać swoje charakterystyczne gesty, a doświadczony rodzic szybko nauczy się metodą prób i błędów, co niemowlę chce powiedzieć w danej chwili.
Na koniec należy jeszcze dodać, że istnieje nie tylko mowa ciała niemowlęcia i to nie tylko dorośli uczą się, jak zrozumieć niemowlę, ale także ono uczy się, jak zrozumieć swoich rodziców. Nie robi tego czytając książki czy poradniki. Obserwuje, kojarzy fakty i zapamiętuje. Potrzebuje na to nieco czasu, ale praktyka czyni mistrza. Z wiekiem coraz lepiej zacznie „wyczuwać” swoich opiekunów i odczytywać ich mowę ciała – również tą ukrytą, która jest sprzeczna ze słowami dorosłego. Nie omieszka tego również wykorzystać!
Polecamy również artykuł: Co robi dziecko w brzuchu mamy?
Możesz również zobaczyć ten artykuł w formie filmu.