Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

17 pomysłów na zimowe zabawy na śniegu z dziećmi
Rodzice z dzieckiem na śniegu, rodzina zima w parku, zimowe zabawy z dzieckiem

 

17 POMYSŁÓW NA ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU Z DZIEĆMI

Zima, większości z nas, kojarzy się ze świętami, śniegiem, mroźnymi porankami oraz długimi wieczorami. Jest to idealny czas na spędzenie cudownych chwil w rodzinnym gronie. Niezależnie od pory roku, dla właściwego rozwoju dziecka ważny jest kontakt z naturą. Co więc robić z dziećmi zimą? W artykule znajdziecie wiele pomysłów na kreatywne, zimowe zabawy na śniegu

Jak zadbać o bezpieczeństwo pociech podczas zimowych zabaw?

Wielu rodziców może mieć wątpliwości, czy przebywanie dzieci w niskich temperaturach jest bezpieczne. Faktem jest, że ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Zimą należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Odpowiednio dobrana odzież – tak aby dzieci nie zmarzły, a z drugiej strony, nie przegrzały się. Strój powinien być oddychający, ciepły, nieprzemakalny, chroniący przed śniegiem oraz niekrępujący ruchów malca. 
  • Nawodnienie – w niskich temperaturach szybciej wydala się wodę z organizmu, przy czym odczuwanie pragnienia jest mniejsze, dlatego podczas zabawy warto robić przerwy na ciepłą herbatę. 
  • Pożywny posiłek – doda on dzieciom sił do zabawy.
  • Ochrona przed promieniami słonecznymi – zapewni ją dobrze dobrany krem z filtrem. 

Przy zachowaniu tych reguł, dzieci są gotowe na wszelkie formy aktywności na śniegu! 

Co dają dziecku zimowe zabawy na śniegu?

Aktywne spędzanie czasu na śniegu oraz regularne spacery budują odporność u dzieci.  Dodatkowo wzmacniają siłę mięśni, poprawiają wydolność układu krążeniowo-oddechowego, wydzielają endorfiny, czyli hormony szczęścia, a przede wszystkim zapewniają mnóstwo frajdy!

Wiadomo już, jak przygotować dzieci, aby były bezpieczne, gdy na dworze pojawi się śnieg, a temperatury spadną poniżej zera. Kto jest gotowy na zimowe szaleństwo? Oto najlepsze pomysły i inspiracje na zimowe zabawy na śniegu.

 

  • Lepienie bałwana 

 

Bałwan jest nieodłącznym elementem zimowego krajobrazu. Lepienie bałwana należy rozpocząć od turlania kul śnieżnych – będzie to spora dawka aktywności fizycznej, wymagająca od dzieci zaangażowania. Oczy, uśmiech i guziki można stworzyć z węgla lub kamyczków, nos z marchewki, a garnek przemienić w nakrycie głowy. Ze śniegu można ulepić dużo więcej! Różne postaci z bajek, zwierzęta czy płaskorzeźby – wyobraźnia dzieci nie zna granic.

 

  • Jazda na sankach

 

Kiedy za oknem można zaobserwować spadające płatki śniegu, jest to ten czas, aby przygotować sanki! Dla malca, który samodzielnie siedzi warto przygotować kocyk pod pupę i do przykrycia, szelki do przypięcia i można ruszyć na spacer na sankach. Rodzice ze starszymi dziećmi mogą umocnić więź – poprzez wspólne zjeżdżanie z ośnieżonej górki. Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – uważać na inne zjeżdżające na sankach dzieci, czekać na swoją kolej do zjazdu, a pod górkę wchodzić bokiem zbocza. 

 

  • Rzucanie śnieżkami do celu

 

Jak śnieg to i śnieżki! Można zorganizować zawody w rzucaniu, gdzie celem będzie pień drzewa, czy drzwi garażu. Warto też przygotować tarczę i zawiesić ją na drzewie lub płocie. Inną opcją będzie rzucanie śnieżkami do ustawionego, w odpowiedniej odległości wiadra. Zasady są zawsze takie same – wygrywa osoba, która odda jak najwięcej celnych rzutów. Zabawa z zachowaniem bezpieczeństwa, przyniesie wiele radości.

 

  • Bitwa na śnieżki

 

Jedną z najpopularniejszych zabaw na śniegu – również z wykorzystaniem śnieżek. Potrzeba tylko mokrego śniegu i można dać upust dziecięcej energii. Należy ustalić zasady bezpieczeństwa – z jakiej odległości można rzucać oraz gdzie można celować. Budowa murów obronnych i bazy będzie dobrym urozmaiceniem zabawy, tak samo jak różne przeszkody oraz kryjówki. Im więcej osób zaangażuje się w zabawę, tym większy fun! Kto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Rywalizację wygrywa ten zespół, który trafi więcej razy w drużynę przeciwną.

 

  • Aniołki na śniegu

 

Kolejny klasyk! Jest to bardzo prosta zabawa, którą dzieci wręcz uwielbiają. Wystarczy, że malec położy się plecami na białym puchu – porusza rękoma w górę i dół, a otrzyma skrzydełka, aby zrobić spódnicę musi suwać nogami w bok. Następnie, delikatnie podnieść się z ziemi i gotowe! Na zabawę dobre będą miejsca z grubą warstwą śniegu, wtedy efekt aniołka będzie najlepszy, a dodatkowo uniknie się zabrudzenia ubrań.

 

  • Rysowanie na śniegu

 

Następna propozycja zimowej zabawy to wszystkim dobrze znane – rysowanie.  Jednak rysowanie niezwykłe, bo na śniegu. Można rysować patykiem, wtedy na śniegu powstają różne kształty, linie, esy-floresy czy labirynty. Poprzez wydeptanie śladów butami można porównywać wielkości stóp - mamy, taty i dziecka. Zabawę warto połączyć z nauką – zachęcając dziecko do pisania na śniegu, znanych mu liter czy nawet prostych wyrazów. Działania matematyczne wypisane na śniegu - dlaczego nie! Sposoby na zabawę ogranicza tylko wyobraźnia.

 

  • Babki ze śniegu

 

Przyszła zima i wszystkie zabawki z piaskownicy zostały schowane? To błąd. Można wykorzystać foremki i wiaderka do zabaw na śniegu! Wspólne budowanie ze śniegu cudownych budowli, np. zimowego zamku lub tradycyjnych babek i figurek zwierząt będzie atrakcyjną, zimową zabawą.

 

  • Wielka kula śniegowa

 

Mokry śnieg idealnie nada się na toczenie kul śniegowych. Zimowe zawody, kto zrobi większą kulę śniegową? Zabawa zaangażuje dzieci do aktywności fizycznej, pobudzi do zdrowej rywalizacji, a co najważniejsze przyniesie dużo uśmiechu.

 

  • Poszukiwanie skarbów w śniegu

 

Ukrycie w śniegu różnych przedmiotów i stworzenie mapy z zagadkami – to pomysł na fantastyczną zabawą w „poszukiwaczy skarbów”. Dzieci mogą używać łopatek. Kto znajdzie więcej skarbów – wygrywa. Drugą wersją zabawy może być „ciepło-zimno”, gdzie „zimno, zimniej, mróz” oznacza, że malec szuka w niewłaściwym miejscu, natomiast „ciepło, cieplej, gorąco, parzy” oznacza zbliżanie się do poszukiwanego skarbu.

 

  • Tory przeszkód

 

Kolejną propozycją na zimowe zabawy będzie – tor przeszkód! Można go zbudować ze wszystkiego, wykorzystując dostępne przedmioty – sanki, jabłuszka, pachołki, a trasę slalomu niech wyznaczają np. patyki i kamienie. Dzieci, po kolei, pokonują przygotowany tor – podskoki, rzuty śnieżką, omijanie przeszkód, turlanie po śniegu - opcji jest wiele.

 

  • Kręgle na śniegu

 

Czy zabawa w kręgle jest możliwa zimą? Tak, wystarczy ustawić puste butelki na śniegu i próbować przewrócić je śnieżną kulą. Dobrą opcją zabawy będą zawody, kto zbije więcej kul jednym rzutem. Po zabawie trzeba posprzątać butelki – wyrzucić je do odpowiednio oznaczonego pojemnika na śmieci.

 

  • Szukanie tropów zwierząt 

 

Kiedy spadnie sporo śniegu, koniecznie trzeba wybrać się na… poszukiwanie tropów zwierząt! Jest to świetna metoda edukacji najmłodszych oraz nauka cierpliwości. Odciśnięte ślady łap uświadomią dzieci, że wokół nich żyje wiele zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Kto rozpozna ślady pozostawione przez kota, wróbla czy wiewiórkę? Dobrym miejscem na taką zabawę będzie lokalny park lub pobliski las.

 

  • Zabawa w Eskimosów

 

Zabawy z wykorzystaniem wyobraźni sprawdzą się zimą. Na początku trzeba zbudować igloo – najłatwiej wydrążyć je w dużej, śniegowej zaspie (pod czujnym okiem dorosłego będzie to bezpieczna zabawa). Następnie warto użyć, wcześniej wspomnianej, wyobraźni i „przemienić się” w Eskimosów: przedzierać się przez zaspy, łowić ryby wędką zrobioną z patyka, a na koniec okazać sobie odrobinę czułości za pomocą „noski noski eskimoski”.

 

  • Zimowe wycieczki

 

Wyjazd, pod hasłem „poszukiwanie zimy”? Taki plan na wspólne spędzenie czasu w rodzinnym gronie to strzał w dziesiątkę. Może to być: weekendowa wycieczka w góry, niedzielny spacer po lesie czy ferie spędzone na wsi. Niezależnie od formy, zimowa wyprawa uraczy pięknymi widokami, wzmocni rodzinne więzi i zapewni dawkę pozytywnej energii.

 

  • Zimowy kulig

 

Organizacja zimowego kuligu wymaga czasu i wysiłku, jednak zachwyt i uśmiech na twarzach pociech będą świetną nagrodą! Sanie zaprzężone końmi to początek wspaniałej przygody wśród zimowego krajobrazu. Kulig zakończony ogniskiem, przy którym można ogrzać zmarznięte palce u rąk, to doskonałe zakończenie przygody! Tradycyjne kuligi przywołają przyjemne wspomnienia nawet po wielu latach. To będzie niezapomniana zabawa dla całej rodziny.

 

  • Jazda na łyżwach

 

Świetną zimową zabawą będzie – jazda na łyżwach. Należy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe lodowisko i zaplanować wspólne popołudnie z dziećmi. Stąpanie po lodzie to nie tylko zabawa, ale też dobry trening utrzymania równowagi. Ważne, aby zabierać dzieci jedynie na legalne lodowiska, zapomnieć o zamarzniętych stawach czy jeziorach, ślizgawkach bez nadzoru osób dorosłych – zabawy w takich miejscach mogą zakończyć się tragedią. Przed wyjściem na lodowisko konieczne jest, aby założyć dziecku kask, tylko wtedy zabawa będzie bezpieczna.

 

  • Jazda na nartach lub desce snowboardowej

 

Nauka jazdy na nartach czy desce snowboardowej to idealny sposób na zadbanie o aktywność fizyczną zimą. Pierwsze zjazdy dziecka powinny odbyć się na niewielkich pagórkach, bez tłumów, koniecznie pod opieką doświadczonego dorosłego.  Należy pamiętać o rozgrzaniu mięśni, dziecięcych goglach ochronnych i kasku. Jazda na desce i nartach ma być przyjemnością i zabawą, a nie przymusem.

Zabawy na śniegu – o czym warto pamiętać?

Ruch na świeżym powietrzu jest potrzebny dzieciom przez cały rok. Zimą należy pamiętać, że ciepłe ubrania i dbanie o bezpieczeństwo to podstawa do zabaw na śniegu. Wymienione w tym artykule zabawy można dowolnie modyfikować, tak aby zapewnić dzieciom dawkę niezapomnianych przygód. Kiedy śnieg przyjemnie skrzypi pod nogami, największą radość przyniesie wspólnie spędzony czas.

Jeżeli wybierasz się na pierwszy zimowy spacer ze swoim maleństwem, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: „Jak ubrać noworodka w zimie, wychodząc na spacer?”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl