Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Zabawy rozwijające inteligencję dziecka
Zabawy rozwijające inteligencję dziecka

Zabawy rozwijające inteligencję dziecka

Dla małego dziecka zabawa może być zarówno rozrywką, jak i doskonałą formą nauki – dzieci przez zabawę chętnie uczą się poznawać otaczający je świat. Z pewnością dobrym sposobem na rozwijanie inteligencji nie będzie włączenie maluchowi telewizora, czy też wręczenie mu telefonu lub tabletu. Jak powinno wyglądać rozwijanie inteligencji dziecka? Jakie warto wprowadzać zabawy rozwijające inteligencję dziecka? Zapraszamy do artykułu!

Zabawy rozwijające inteligencję dziecka

Udział w różnego rodzaju zabawach pozwala dziecku znacznie szybciej się rozwijać, poza tym poprzez zabawy rozwijające inteligencję dziecka możliwe jest doskonalenie umiejętności poznawczych, społecznych oraz językowych. Jak powinno wyglądać rozwijanie inteligencji dziecka? Doskonale sprawdzić się mogą kreatywne zabawy na inteligencję takie jak klasyfikowanie przedmiotów według koloru, wielkości, czy też kształtu, a obrazków – według treści. Inne proste zabawy, które pomogą rozwinąć inteligencję dziecka, to zabawy z historyjkami obrazkowymi, a także przeglądanie obrazków, które różnią się szczegółami – wyszukiwanie przez dziecko różnic pozwoli rozwinąć jego spostrzegawczość, poza tym uczy je koncentracji. W przypadku dzieci lubiących zabawę słowem polecana jest zabawa – słowo na ostatnią literę. Polega ona na wypowiadaniu przez malucha słowa, które zaczyna się od ostatniej litery wyrazu poprzedzającego wyraz, który został wcześniej wypowiedziany przez rodzica. Zabawa ta bardzo dobrze rozwija inteligencję językową dziecka.

Rozwijanie inteligencji dziecka – jak powinno wyglądać?

Jakie inne kreatywne zabawy rozwijające inteligencję u dzieci warto wprowadzić? Do zabaw rozwijających inteligencję dziecka zalicza się również klocki. To bardzo dobra propozycja dla maluchów w każdym wieku. Na początku zabawa klockami ułatwia rozpoznawanie kolorów i kształtów, natomiast w przypadku starszych dzieci pomaga rozwijać jego zdolności matematyczne poprzez liczenie klocków – zarówno dodawanie, jak i odejmowanie. 

Inne zabawy rozwijające inteligencję dziecka to również wymienianie z pamięci cech poszczególnych przedmiotów, np. jak wygląda drzewo itd. Dobrym ćwiczeniem na inteligencję jest także zabawa w prawdę i nieprawdę, a także rozwiązywanie i układanie rebusów, rymowanek, czy też wymyślanie zagadek. Na liście zabaw na inteligencję nie powinno zabraknąć również zabawy w kończenie zdań.

Kreatywne zabawy na inteligencję

Inne kreatywne zabawy na inteligencję, które doskonale rozwijają zdolność kreatywnego myślenia, to zagadki logiczne, które mogą przybierać wiele form – od krzyżówek po łamigłówki słowne. W przypadku starszych dzieci sprawdzić się mogą szachy – to zabawa rozwijająca inteligencję dziecka, która wspomaga jego kreatywność, a przy tym rozwija umiejętność myślenia strategicznego. Zabawa w szachy wpływa również korzystnie na pamięć, a przy tym bardzo dobrze rozwija wyobraźnię dziecka. Jeśli chodzi o zabawy rozwijające inteligencję dziecka, doskonałą propozycją może okazać się kostka Rubika. Zabawa ta wymaga od malucha koncentracji, poza tym ćwiczy jego pamięć. Dziecko uczy się również cierpliwości, a przy tym rozwija umiejętności manualne. Jak powinno wygląda rozwijanie inteligencji dziecka w jeszcze inny sposób? Niemniej ważna jest również inteligencja muzyczna, w rozwoju której pomóc mogą cymbałki, pianino, czy też muzyczna mata lub drewniana perkusja.

Inne kreatywne zabawy rozwijające inteligencję u dzieci

U dziecka bardzo ważna jest także inteligencja przestrzenna. Jeśli chodzi o kreatywne zabawy rozwijające inteligencję u dzieci, w rozwoju inteligencji przestrzennej pomóc może np. układanie puzzli. Z kolei w rozwoju inteligencji ruchowej pomóc może zabawa w kalambury, taniec, ćwiczenia i zabawy manualne, do których zalicza się między innymi lepienie plasteliną, czy też malowanie farbami.

W rozwoju inteligencji ruchowej pomóc mogą również zabawy na placu zabaw, do których zalicza się np. wspinanie się po drabinkach, huśtanie itd. Nie bez znaczenia jest także rozwijanie inteligencji zmysłowej dziecka – najlepsze zabawy rozwijające inteligencję dziecka to między innymi ćwiczenia uważności, zabawy manualne, malowanie twarzy, czy też smakowanie nowych potraw.

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż?".

Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl