Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

DRZEMKA W CIĄGU DNIA - DLACZEGO MALUCH POWINIEN SPAĆ W DZIEŃ ?
DRZEMKA W CIĄGU DNIA - DLACZEGO MALUCH POWINIEN SPAĆ W DZIEŃ ?

Drzemka w ciagu dnia - dlaczego maluch powinien spać w dzień?

Sen to dla dziecka niezwykle ważny element rozwoju. Niemowlęta przesypiają większą część doby, a w tym czasie intensywnie się rozwijają i rosną. Dla większych dzieci standardem jest natomiast drzemka w ciągu dnia, która ma znaczenie równie istotne, co spanie w nocy. Sen istotny jest nawet w fazie życia płodowego, okazuje się bowiem, że również wtedy nienarodzone jeszcze dziecko śpi niemalże przez cały czas, a prawdziwie budzą go dopiero silniejsze skurcze podczas porodu.

Co się dzieje, kiedy dziecko śpi?

Dziecko, które zapada w głębokie sen (faza REM), porządkuje w swoim umyśle informacje, które odebrało i wzmacnia połączenia nerwowe. W płytkiej fazie snu (NREM) ma miejsce wzmocnienie systemu nerwowego, regeneracja organizmu i intensywny wzrost.

Dlatego też sen jest dla dziecka zbawienny i im więcej maluch śpi, tym lepiej i harmonijniej się rozwija. Niektórych rodziców może dziwić fakt, że ich dziecko mimo starszego już wieku, nadal dużo śpi w dzień. Jest to całkowicie naturalne, a nawet wskazane. Jeżeli tylko możesz, zorganizuj maluchowi możliwość spokojnej drzemki w ciągu dnia. 

śpiące - niemowle - dzienne - drzemki - dziecka - ile - i - jak

 

Drzemka – korzyść dla mamy i dziecka

Dobroczynne działanie drzemki wypływa nie tylko na dziecko, ale również na rodziców. Opieka nad maluchem jest męcząca, tego nie da się ukryć. Dziecko wymaga naszej ciągłej uwagi, przez cały czas musimy być do jego dyspozycji. Kiedy śpi, część obowiązków zostaje zdjęta z naszych barków, a my możemy w tym czasie zająć się czymś innym. Nawet kilkunastominutowa drzemka to moment, w którym mama może zająć się prasowaniem, przygotowaniem obiadu, czy nawet relaksem.

Jaki mamy wpływ na drzemki dziecka?

Dzieci różnią się do siebie pod względem zapotrzebowania na sen. Jedne przesypiają niemalże cały dzień, inne tylko kilkanaście godzin. To, ile śpi nasz maluch, jest u niego zaprogramowane genetycznie i mamy raczej niewielki wpływ na to, czy dziecko będzie spać, czy zdecyduje się jednak na odbieranie życia przez dłuższy czas w pełnej świadomości. Zazwyczaj przez pierwsze 3 miesiące życia, dziecko jest w stanie pozornego snu, wygląda tak, jakby spało, a w rzeczywistości jest w stanie między snem a czuwaniem. Po tym czasie aktywność jego mózgu zmienia się i maluch albo śpi, albo czuwa. W wieku 6 miesięcy dziecko zaczyna spać coraz mniej, ale nadal potrzebuje drzemki przynajmniej 3 razy w ciągu dnia. Im jest starsze, tym mniej snu potrzebuje, zasypia tylko po jedzeniu, a później, w wieku 1-2 lat, zazwyczaj tylko raz dziennie. O tym jakie sygnały daje dziecko gdy chce iść spać możesz przeczytać TUTAJ.

Jak zorganizować dziecku efektywną drzemkę?

Żeby sen w dzień była dla dziecka przyjemnością, a nie czymś koniecznym, dobrze jest ustalić jego prawidłowy rytm. Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko spało po południu, ułóż je do snu ok. 15:00-16:00, jeśli zrobisz to później, wieczorem nie będzie mogło zasnąć. Jeśli natomiast maluch wykazuje większe skłonności do tego, żeby spać ok. południa, kładź go do łóżeczka nie wcześniej, niż 4-5 godzin po porannej pobudce. Niech drzemka ma miejsce w tym samym miejscu, w którym dziecko śpi w nocy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl