Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Tata na porodówce, czyli o roli ojca w trakcie porodu
mężczyzna trzyma rękę rodzącej kobiecie

Tata na porodówce, czyli o roli ojca w trakcie porodu

„Wody mi odeszły, chyba rodzę…” i co dalej? Bardzo możliwe, że mama jest wystraszona i zestresowana, dlatego w takiej chwili pora na ruch taty! Najważniejsze, aby ten przełożył adrenalinę w działanie, ponieważ wsparcie dla mamy zarówno przed, jak i w trakcie porodu jest kluczowe. Przyjście na świat dziecka to wyjątkowe i emocjonalne przeżycie, w którym ojcowie mają swoją istotną rolę! Przeczytaj poniższy artykuł – „Tata na porodówce, czyli o roli ojca w trakcie porodu” i poznaj znaczenie zaangażowania taty w to ważne wydarzenie z życia rodziny.

Role w trakcie porodu

Podczas narodzin dziecka wszyscy są skupieni na matce i to ona odgrywa pierwszoplanową rolę, to mama będzie musiała przejść samą siebie, wykrzesać ogromną moc i poświęcenie, aby wydać na świat maluszka. Jednak nie można zapominać o nieocenionej roli ojca, jaką odgrywa w trakcie narodzin dziecka. Jego zaangażowanie emocjonalne i fizyczne w tym wyjątkowym momencie ma ogromny wpływ na przebieg porodu oraz na początek rodzicielstwa, w dodatku wzmacnia więź między partnerami. Ojciec, będąc spokojnym tworzy pozytywną aurę, która sprzyja naturalnemu przebiegowi porodu. 

Wsparcie emocjonalne

Zaangażowanie ojca w poród zapewnia niezastąpione wsparcie emocjonalne dla przyszłej mamy. Jego obecność na porodówce daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości w momencie, który może być stresujący i niepewny. Ojciec powinien pełnić rolę słuchacza i reagować na polecenia, pomóc mamie utrzymać spokój i skoncentrować się na oddechu. Wspólny poród tworzy atmosferę pełną miłości i zrozumienia.

Wsparcie fizyczne

Aby korzystnie wpłynąć na komfort rodzącej, ojciec dziecka powinien odegrać aktywną rolę w trakcie porodu. Jak zapewnić wsparcie fizyczne? Poprzez dotyk, masowanie pleców, delikatne podtrzymywanie podczas skurczów czy oferowanie wody. Pomoże to złagodzić ból, wspólna praca podczas porodu zbliża partnerów i umacnia współodpowiedzialność za to wyjątkowe wydarzenie.

Zadania dla ojca przed porodem

Już w trakcie ciąży rodzice dziecka powinni spisać swoje oczekiwania, wątpliwości i pytania na temat porodu. To wydarzenie jest jednym z ważniejszych w ich życiu, dlatego ważne jest, aby dobrze się do niego przygotować. Za co odpowiedzialny przed porodem jest ojciec dziecka?

  1. Współuczestnictwo w wyborze szkoły rodzenia i uczestnictwo w zajęciach – tak, aby mężczyzna mógł przygotować się do pobytu na porodówce.
  2. Wspólne przygotowanie planu porodu – omówienie jego szczegółów, partner powinien wiedzieć, na czym zależy matce dziecka.
  3. Omówienie wątpliwości dotyczących porodu z położną, oczywiście podczas porodu mogą wydarzyć się nietypowe sytuacje i na to też trzeba być przygotowanym. 
  4. Dojazd do szpitala – to zadanie dla taty – powinien przygotować i zatankować samochód, obmyślić jak najszybszą trasę do szpitala oraz sprawdzić, gdzie jest parking.
  5. Wiedzieć, gdzie jest torba do szpitala oraz, co i gdzie zostało spakowane.
  6. Przygotowanie wody dla przyszłej mamy (w butelkach o małej objętości, z dziubkiem)
  7. Spakowanie elektrolitów, batoników i przekąsek (tato też będzie zmęczony).
  8. Naładowanie telefonu i aparatu.
  9. Spakowanie książeczki ciąży, należy znać dane partnerki (PESEL, data urodzenia).
  10. Przygotowanie posiłku dla partnerki przed przyjazdem na salę porodową.
  11. Pomoc podczas pierwszych i kolejnych skurczy. 
  12. Tata musi uzbroić się w: cierpliwość, zimną krew, spokój i opanowanie.
  13. Mieć konkretny plan i znać swoją rolę na sali porodowej!

Zadania dla ojca w trakcie porodu

Najważniejsze, aby partner zdał sobie sprawę, że w trakcie porodu, który może trwać nawet kilkanaście godzin to rodząca jest najważniejsza! Ma on wspierać i nie przeszkadzać, być otwartym na konkretne rzeczy, o które będzie prosiła przyszła mama.

  1. Po przybyciu do szpitala pomoc w wypełnianiu dokumentów.
  2. Ojciec jest łącznikiem między mamą a personelem medycznym.
  3. Racjonalne myślenie pozostaje w gestii taty.
  4. W chwili niepewności ojciec nie może się wahać i okazywać lęku.
  5. Przyjmować złość i nerwy rodzącej ze spokojem.
  6. Masowanie pleców, ud, krzyża i ramion partnerki.
  7. Zapewnienie ciepłych i zimnych okładów.
  8. Wsparcie podczas spacerów.
  9. Asekuracja podczas siedzenia na piłce porodowej.
  10. Pomoc w zmianie pozycji.
  11. Wsparcie podczas wykonywania pozycji wertykalnych.
  12. Pomoc w prawidłowym oddechu – przypominanie o oddychaniu w skurczu.
  13. Podanie wody.
  14. Wycieranie potu, przecieranie czoła.
  15. Pomoc w zmianie koszuli.
  16. Zagadywanie, rozweselanie i uspokajanie partnerki, trzymanie za rękę, przytulanie.
  17. Przecięcie pępowiny – tylko jeżeli tato chce i jest na to gotowy.
  18. Przywitanie nowego członka rodziny.
  19. Wspieranie i podążanie za potrzebami kobiety rodzącej!

Przyszły tata musi być elastyczny, ponieważ nie każda rodząca może chcieć być masowana czy dotykana –  czasem sama jego obecność jest wystarczająca.

Po porodzie: współodpowiedzialność w rodzicielstwie

Obecność ojca przed i w trakcie porodu powinna stanowić dopiero początek jego zaangażowania w rodzicielstwo. Po narodzinach dziecka tato ma za zadanie rozwijać swoją rolę jako opiekuńczy partner i rodzic. Pielęgnacja noworodka, codzienne obowiązki oraz aktywne uczestnictwo w procesie opieki to zadania obojga rodziców, to elementy, które kształtują trwałą więź rodzinną. Rodzice wspólnie powinni uczyć się nowych umiejętności tj. karmienie, przewijanie, kąpanie, ubieranie, nocne wstawanie i czuwanie przy dziecku. Wspólne przeżywanie każdego kroku tej niesamowitej podróży buduje zaufanie i pewność siebie w roli rodzica.

Czy to koniecznie ojciec dziecka musi być na porodówce?

Poród to wyjątkowa sytuacja, w której nikt nie chce zostać sam. Jednak nie ma obowiązku, aby to właśnie tato uczestniczył w porodzie. Partner musi chcieć być obecny na sali, w przeciwnym razie nie będzie on wsparciem – dlatego nie należy go do tego zmuszać. Przyszłej mamie powinna towarzyszyć osoba, której ufa, którą kocha i na której może polegać. Osoba towarzysząca idąc do porodu musi być na to przygotowana, musi być konkretna, potrafiąca słuchać i zachować zimną krew.

Rola ojca w trakcie porodu jest nieoceniona – jego wsparcie emocjonalne i fizyczne w momencie narodzin dziecka wpływa pozytywnie na przebieg porodu oraz na początki rodzicielstwa. Zaangażowany ojciec powinien razem z mamą dzielić radości, trudności i nagrody płynące z bycia rodzicem. Wspólna obecność w chwili narodzin dziecka jest pięknym przejawem miłości i zaufania.

Jeżeli Twojej partnerce towarzyszy lęk przed narodzinami dziecka, okaż jej wsparcie, artykuł „STRACH PRZED PORODEM - JAK SIĘ GO POZBYĆ?” może okazać się pomocny.

Przeczytaj rownież nasz poprzedni artykuł o ważnych komunikatach, jakie chce Ci przekazac niemowlę. Odwiedź również nasz kanał na YouTube, na którym odnajdziesz wiele innych ciekawych treści. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl