Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

5 SPOSOBÓW NA UŚPIENIE NIEMOWLAKA
5 SPOSOBÓW NA UŚPIENIE NIEMOWLAKA

Noworodek śpi od 16 do 20 godzin na dobę, ale są to zazwyczaj krótkie, kilkuminutowe drzemki. Niemowlę śpi krócej, około 14-15 godzin, ale wtedy dziecko zasypia dwa razy w ciągu dnia i potrafi przespać noc bez częstego budzenia się. Po tym jak dziecko skończy 1 rok skraca się długość snu (do ok. 10 godzin) i zazwyczaj trwa to przez kolejne lata i drzemka jest zastąpiona przez długi sen nocny. W wieku 2-3 lat rozpoczynają się problemy z zasypianiem. Trzeba pamiętać, że konsekwencje niedoboru snu mogą być poważne dla dziecka, jak i rodziców

Od pierwszych dni życia dziecka wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w spokoju, przy niezbyt intensywne świetle, bez dłuższych zabaw, wydłużać przerwy między posiłkami pamiętając o regularności (co ok. 3 godziny), a od 6 miesiąca można już wprowadzać stałe pory zasypiania. Należy ustalić rozsądne terminy jedzenia i spania, a także w harmonijny sposób wprowadzić rytuały wieczorne.

Niemowlak budzi się najczęściej z następujących powodów:

  1. Nocne karmienie jest zalecane dla niemowlaków poniżej szóstego miesiąca. W przypadku starszego dziecka należy podawać do picia wodę, a nie mleko. Po kilku dniach może się okazać, że dziecko nie będzie się budzić, skoro po obudzeniu nie otrzymuje „smakołyku” w postaci mleka.
  2. Może się okazać, że niemowlak się obudził, ponieważ potrzebuje dużej dawki czułości i bliskości.
  3. Zbyt duża ilość snu. Noworodek przesypia 22 godzin na dobę, ale 1 roczne dziecko potrzebne jest już tylko 14 godzin snu.
  4. To, że dziecko się budzi może być spowodowane delikatnym swędzeniem skóry z powodu krostek czy męczącego łuszczenia się skóry.
śpiące - dziecko - wszystko - o - usypianiu - niemowląt

W jaki sposób najlepiej usypiać niemowlaka? Zapoznaj się z 5 radami:

  1. Spacer, karmienie i drzemki powinny mieć miejsce mniej więcej o tej samej porze. Ostatnia drzemka powinna odbywać się popołudniem, w innej sytuacji dziecko może mieć problem z zaśnięciem. Takie rytuały pozwalają się wyciszyć, uspokoić i dać poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej dziecko kłaść spać o tej samej porze – o godzinie 19 lub 20, później dziecko może być zmęczone i mieć problemy z zaśnięciem.
  2. Pokoik powinien być wywietrzony, wewnątrz nie powinno być więcej niż 18-22 stopni. Nie należy dziecka grubo ubierać. Jeśli chcesz zweryfikować jak czuję się dziecko dotknij karku (chłodny jest oznaką, że dziecko trzeba otulić, a spocony, ze jest za gorąco). Jeśli nad łóżkiem umocowana jest karuzela, sprawdź jej przymocowanie, a na oparciu nie zostawiaj kocyka. Może w nocy spaść i utrudnić oddychanie dziecku Wskazana jest też wygodna piżamka, najlepiej luźna, przewiewna bawełniana.
  3. Spokój. Dziecko wyczuwa emocje, jeśli wyczuje, ze jesteś zdenerwowana także stanie się niespokojny, co z pewnością nie ułatwi zasypiania. Jeśli zacznie płakać, odczekaj kilka minut. Jeśli się nie uspokoi wejdź i pogłaszcz, ale nie wyjmuj go z łóżka. Po każdej sytuacji, wydłużaj czas reakcji na płacz dziecka. Autorka książki „Każde dziecko może nauczyć się spać” sugeruje, by pierwszego dnia zaglądać do dziecka po trzech minutach płaczu, później już po pięciu i siedmiu minutach. Kolejnego dnia, gdy po umieszczeniu dziecka w łóżeczku zacznie płakać, zajrzyj do niego po czterech minutach, potem po siedmiu, a w dalszej kolejności po dziesięciu. Pamiętaj o stanowczości, nawet jeśli masz ochotę się rozpłakać, dzieci uczone taką metodą po kilku nocach usypiały same.
  4. Warto wybierać spokojne bajki i czytać je powoli i ściszonym głosem, który zadziała na dziecko uspokajająco. A dodatkowo śpiewaj kołysanki, dziecko kocha głos swojej mamy!
  5. Odpowiedni posiłek. Odpowiednia ilość jedzenia pozwala dziecku dotrwać aż do rana. Jednak przepełniony brzuszek w żaden sposób nie pomoże w zaśnięciu. Regularność posiłków jest tak samo istotna jak ilość pożywienia. Jeśli dziecko nie otrzymuje odpowiedniej ilości mleka na pewno upomni się o to w nocy. Jeśli dziecko ma już 4 miesiąc życia i wciąż spożywa pokarm co dwie godziny w dzień, należy wydłużać czas pomiędzy karmieniem. Wtedy może czekać na kolejne karmienie dwie godziny i 20 minut, a w dalszej kolejności 2 godziny i 25 minut. Jeśli rozpocznie marudzić nie zakładaj od razu, ze jest głodne, może jest po prostu znudzone czy zestresowane.

Jeśli zdarzy się, że dziecko budzi się o godzinie pierwszej, trzeciej i piątej, a chciałabyś by dziecko było karmione raz, daj więcej jedzenia o jednej godzinie np. trzeciej, a znacznie mniej o pierwszej i piątej. Wtedy dziecko może się odzwyczaić od pozostałych karmień w trakcie nocy. Jeśli dziecko jest starsze, staraj się nie budzić go w nocy.

Nauka, w jaki sposób usypiać dziecko, pełna jest prób i błędów. Ale niezależnie od sytuacji trzeba pamiętać o spokojniej atmosferze i rytuałach, które przyczynią się do tego, że sen będzie zdrowy i przyniesie odpoczynek dla dziecka i rodziców. 

Chcesz poznać najbardziej kreatywne sposoby na usypianie dziecka? Możesz o nich przeczytać TUTAJ. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl