Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

FAKTY I MITY NA TEMAT SNU DZIECKA
FAKTY I MITY NA TEMAT SNU DZIECKA

Na temat snu dziecka krąży wiele mitów. Młodym matkom zdarza się czasami zasłyszeć jakąś teorię i mają przekonanie, że jest ona prawdziwa, a ze snem ich dzieci coś jest nie tak. Lulanko.pl postanowiło obalić te mity i pokazać, jak naprawdę śpią nasze dzieci, co jest wskazane, a czego się wystrzegać.

Mit 1 – dziecko powinno spać na wznak

Prawda. W przypadku noworodka powinniśmy pamiętać o tym, żeby kłaść go w łóżeczku na wznak lub na boku. Potwierdzone zostało, że układanie dziecka na brzuszku ma bezpośredni wpływ na zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej. Maluch powinien być kładziony na pleckach nawet wtedy, kiedy ma katar. Pod główkę wkładamy mu ewentualnie zwiniętą pieluszkę, tak, żeby ułatwić oddychanie.

Mit 2 – noworodek śpi przynajmniej 16 godzin dziennie

Fałsz. Niestety w przypadku tak małego dziecka trudno jest odróżnić czy śpi, czy tak naprawdę znajduje się w stanie półsnu, czegoś na pograniczu snu i czuwania. Każde dziecko ma inne zapotrzebowanie na sen, jedne maluchy śpią więcej, inne mniej.

Mit 3 – noworodek śpi tak samo, jak dorosły człowiek

Fałsz. U dorosłego człowieka faza głębokiego snu (tzw. faza REM, faza szybkiego ruchu gałek ocznych) zajmuje 1/3 całkowitej długości snu. U noworodka natomiast niemalże cały sen przebiega w fazie REM. Dzięki temu organizm szybko rośnie, bo z przysadki mózgowej uwalnia się hormon wzrostu. 

dziecko - śpiące - w - łóżeczku - wszystko - o -śnie - dziecka

 

Mit 4 – niemowlę powinno spać na małej poduszce

Fałsz. Pod główkę niemowlęcia nie wkładamy poduszki. Powinna ona spoczywać swobodnie na materacu, a pod główkę dla higieny można podłożyć tetrową pieluchę. Takie ułożenie jest dla malucha optymalne i nie nadwyręża jego delikatnego organizmu.

Mit 5 – sześciomiesięczny maluch, którego karmi się piersią, musi spać spokojnie przez całą noc

Fałsz. Nie ma zasady, która mówiłaby, że dziecko w konkretnym wieku, karmione mlekiem matki nie powinno się przebudzać. Tak naprawdę maluchy w tym wieku mają nadal mało pojemne żołądki, a naturalny pokarm jest szybko trawiony, więc malec będzie się budził dlatego, że będzie głodny. Jedne dzieci jedzą często i w małych porcjach, a przez to budzą się, inne, które potrafią zjeść więcej, mogą rzeczywiście przespać całą noc.

Mit 6 – dziecko musi spać w cieple

Fałsz. Maksymalna temperatura, w jakiej powinno spać dziecko, to 22 stopnie Celsjusza. Optymalna temperatura waha się między 18 a 22 stopnie. Jeżeli dziecku będzie za gorąco, będzie czuło dyskomfort i nie zaśnie, albo będzie się co chwilę budzić. W pokoiku dziecka powinna być umiarkowana temperatura i nie może być on duszny. Należy go przed snem przewietrzyć, a dziecka nie ubierać zbyt grubo.

Mit 7 – naukę spania we własnym łóżku trzeba zaczynać od okresu niemowlęcego

Fałsz. Można to robić, ale nie ma takiego wymagania. Taktykę taką stosują zazwyczaj rodzice, którzy potrzebują w nocy więcej swobody, albo tacy, z których jedno musi wstać wcześnie rano. Jeśli dziecko jest w nocy spokojne i jego obecność nie stanowi problemu, z powodzeniem może spać z rodzicami. Na naukę samodzielnego zasypiania przyjdzie jeszcze czas. 

Więcej mitów na temat snu dziecka możesz znaleźć TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl