Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

O czym myślą mamy, ale nie mówią tego na głos
załamana kobieta zakrywająca twarz dłońmi

O czym myślą mamy, ale nie mówią tego na głos

Bycie mamą to wspaniałe, ale również wymagające zadanie, ponieważ przepełnione miłością, troską i radością macierzyństwo jest także pełne wyzwań i niepewności. Często w głowach mam pojawia się wiele myśli, które pozostają… niewypowiedziane. Dlaczego kobiety wolą zachować je dla siebie? W tym artykule przyjrzymy się „tajemnicom myśli matek”, czyli o czym myślą mamy, ale nie mówią tego na głos.

Myśli (nie)wypowiedziane

W słabszych i ciężkich momentach do głowy każdej mamie przychodzą pewne myśli, ale niekoniecznie chcą się do nich przyznać. 

 • Czy robię wszystko dobrze?

Czy wystarczająco dobrze się staram? Czy spełniam oczekiwania innych? Czy jestem doskonałą matką? Mamy często poddają się samoocenie, a te pytania spędzają im sen z powiek, jednak rzadko zadają je otwarcie. Wiele mam odczuwa presję, żeby być „idealną” w każdym aspekcie, nawet jeśli nie zawsze mają pewność, co to dokładnie oznacza.

 • Nie dam rady…

W życiu każdej mamy pojawiają się trudności i wyzwania, z którymi często próbują radzić sobie w pojedynkę. Kiedy nie starcza im sił same sobie zadają pytanie: Czy dam radę? – a wszystkie wątpliwości i obawy ukrywają przed bliskimi, chcąc być dla nich niezniszczalną opoką.

 • Chcę zrobić siku w spokoju! Błagam o czas dla siebie!

Mamą jest się 24h na dobę, czas i energia poświęcone na opiekę nad dziećmi sprawiają, że kobiety często zapominają o sobie i swoich potrzebach. Mimo, że uwielbiają być matkami, czasami tęsknią za chwilą samotności i regeneracji. A kiedy poproszą o pomoc – czują się winne.

 • Moje dziecko – ten bachor mnie wkurza!

Macierzyństwo to bezwarunkowa miłość, ale często też frustracja, która prowadzi do myśli, których mamy żałują. Czy słusznie? Czy chwilowa złość oznacza, że mamy nie okazują dzieciom wystarczającej miłości i troski? Nie! Te myśli wynikają z nadmiaru obowiązków, pędzącego świata, braku czasu. Mamy pragną  zapewnić swoim dzieciom najlepsze życie, ale też mają prawo do chwili słabości.

 • Nie mów mi jak mam wychowywać swoje dziecko!

Mamy chcą wychowywać dzieci po swojemu, bardzo często mają poczucie, że inni nie do końca rozumieją ich zamiary oraz codzienne wyzwania i trudności, z którymi się borykają. Osoby spoza rodziny, ale także bliscy „lubią” wtrącać się i dawać złote rady, które nie są potrzebne. Co wtedy myślą mamy (często z grzeczności nie wypowiadają tych słów na głos)? Nie pouczaj mnie, będę robić to po swojemu, to moje dziecko! Nie należy podważać autorytetu matki.

 • Przestań mnie oceniać!

Społeczeństwo porównuje, ocenia i często niesłusznie osądza mamy. Dlaczego jej dziecko ciągle płacze, a dlaczego ona daje mu słodycze, źle założyła mu czapeczkę, nie nadaje się na matkę, nie ma podejścia do dzieci. Fala krytyki jest frustrująca i rani, mamy mają dość bycia pod ciągłym monitoringiem.

 • Na co mi to było…

Zdarza się, że mamy zastanawiają się jakby było, gdyby nie zaszły w ciążę, jakby wyglądało ich życie, gdyby nie miały dzieci. Czasem wszystkiego jest za dużo – dat do zapamiętania, rachunków do zapłacenia, sprzątania, gotowania – wtedy mamom zdarza się myśleć, że może lepiej byłoby im spakować walizkę, wsiąść w samochód i pojechać przed siebie, jak najdalej od obowiązków, do czasów, kiedy były odpowiedzialne tylko za siebie.

 • Nie dyskutuj! Nie mam już do ciebie siły.

Rola matki to rola negocjatora, ciągłe dyskusje, szukanie kompromisu, podejmowanie decyzji, kłótnie i ustępstwa. Czasem mama chce tylko postawić na swoim, chce zrobić to, co ona uważa za słuszne.

Jakie jeszcze myśli pojawiają się w głowach mam, a niekoniecznie wypowiadają je na głos?

 • Przestań zadawać pytania!
 • Rób co chcesz i przestań już marudzić.
 • Daj mi spokój!
 • Mam dość…
 • Popełniłam błąd… Miałeś rację.
 • Nie chce mi się.
 • Dlaczego moje własne dziecko tak gra mi na nerwach?
 • Zaraz wyjdę z siebie!
 • Marzę o przespanej nocy! Błagam zabierz to dziecko jak najdalej ode mnie! 
 • Niech on już przestanie płakać.
 • Nudzisz się? Błagam ja też chce się ponudzić!
 • Zaraz wsadzę to dziecko do rakiety i odeślę w kosmos!
 • Wolny wieczór? Nie pamiętam jak wygląda.

Jesteś mamą? Musisz to wiedzieć!

Czasem masz ochotę wyjść i nie wrócić? Nie Ty jedyna! Masz myśli których się wstydzisz i których żałujesz? Nie jesteś sama!

Nie musisz być zakochana w swoim maluchu, bycie mamą to nie same uśmiechy, miłość i przytulanie. Nie ma się co oszukiwać – dzieci są słodkie, ale potrafią też sporo napsocić i podnieść ciśnienie. Masz prawo pomyśleć: zaraz zwariuje, nie dam rady, nie wytrzymam… Prawdziwe życie to nie jest kard z Instagrama, nie musisz mieć ułożonych włosów i tryskać energią. Każdego dnia przeżywasz emocje, zarówno pozytywne, jak i te negatywne, co dnia mierzysz się ze skrajnymi sytuacjami – Twój wewnętrzny głos ma prawo się wypowiedzieć. To nie wstyd mieć ochotę wyjść na miasto, rozerwać się, pobyć chwilę bez dzieci, możesz mieć ochotę pobyć sama w łazience i zjeść w spokoju obiad. Rola mamy nie oznacza, że przestałaś być kobietą. To nie grzech skupić się tylko na sobie i odpocząć. Zaakceptuj siebie i swoje myśli, możesz się wkurzać. Pamiętaj, że złość minie, dlatego ważne jest żebyś nie działała pod wpływem impulsu, a emocje kotłujące się w głowie przekierowała na konstruktywne działanie. 

Myśli, które tkwią w umysłach, ale nie zawsze są wyrażane na głos, odzwierciedlają troski, obawy i pragnienia mam. Macierzyństwo jest pełne wyzwań i oczekiwań – nie zawsze trzeba im sprostać. Czy idealna mama istnieje? Ty nią jesteś, mama żyje w zgodzie ze sobą, nie wstydzi się swoich emocji, wie, że może popełnić błąd i postąpić po swojemu, może płakać z bezsilności, tulić maluszka i śmiać się do rozpuku. Mama może być wkurzona, zdenerwowana, zmęczona i niewyspana, może prosić o pomoc i nie powinna czuć się z tym źle – a to co należy jej zapewnić to wsparcie, otwartość, empatię i zrozumienie.

Sprawdź nasz artykuł i ciesz się chwilą dla siebie: „JAK ZYSKAĆ KILKA MINUT SPOKOJU, BĘDĄC MAMĄ MAŁEGO DZIECKA?”. Mamy coś jeszcze! GENIALNE LIFEHACKI DLA MAM i życie od razu jest łatwiejsze 😊

Zpraszmay do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, aby dowiedzieć się o Mindfulness dla dzieci. Polecamy także nasz kanał na YouTube, na którym odnajdziesz wspniałą muzykę dla mam oraz maluszków. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl