Zapewne nie raz zauważyli Państwo, że równomierny hałas czy odgłos urządzeń domowych o podobnej częstotliwości, która się nie zmienia działa… relaksująco. Jest to tak zwany „biały szum”. Dawniej można było go usłyszeć w telewizji, bo zakończeniu pasma programów – tak, mamy na myśli to „bip” czy „szszsz”.
Nie tylko dzieci, ale i dorośli mają coraz większe kłopoty z zasypianiem. Problem może leżeć dosłownie wszędzie – stres, za duża dawka kofeiny, drzemki w ciągu dnia po złą dietę, która obciąża system trawienny. Nawet gdy oddamy się przyjemnemu odpoczynkowi i w końcu usypiamy, rano budzimy się… niewyspani. Winna jest źle dobrana dieta, przekąski bogate w sól, którymi zajadamy się przed udaniem się do łóżka czy słodzone napoje. Jak zmienić naszą dietę, by zasypiać bez problemu?
Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, takimi jak zespół Aspergera, autyzm i ADHD, mogą mieć problemy związane ze spaniem. Zarówno z zasypianiem, jak i budzeniem się. Jak wynika z badań, pomocny może okazać się w tym przypadku biały szum.
Młodzi rodzice otrzymują tysiące porad od bardziej doświadczonych znajomych. Każdy doradza coś innego. Niekiedy opinie jednych, kłócą się z opiniami drugich. Dlatego słysząc o „białym szumie”, który ma wspomagać zasypianie u niemowląt, początkujący rodzice zastanawiają się – czy to rozwiązanie jest na pewno bezpieczne?
Nie ignoruj potrzeb swojego dziecka. To one są podstawowymi drogowskazami na drodze do spokojnego snu. Zamiast słuchać złotych rad swoich znajomych i krewnych skup się na swoim maluszku, wbrew pozorom potrafi on wysyłać bardzo jasne sygnały. Pamiętaj, że to po prostu mały człowiek podobnie jak my, dorośli, ma swoją indywidualną osobowość.
Kolka – to krótkie słowo stawia na nogi większość rodziców noworodków. Zwykle objawia się popołudniowymi i wieczornymi atakami płaczu, podczas których trudno uspokoić dziecko. Niemowlę płacze bardzo głośno, pręży się, gwałtownie podkurcza nóżki, ma przy tym twardy, powiększony brzuszek. Ataki trwają kilka minut, czasem kilka godzin. Mogą powtarzać się codziennie.
Dla osób, które nie mają dzieci, chodzenie spać nie jest wyjątkowym wydarzeniem. Jeśli jednak mamy malucha, którego trzeba o odpowiedniej porze przygotować do snu okazuje się, że potrafi być to naprawdę skomplikowane. Warto wiedzieć i pamiętać o tym, że dzieci w różnym wieku wykazują różne potrzeby. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwrócić uwagę u małych dzieci, kiedy przychodzi pora spania.
„Aaaaaaaaaa były sobie kotki dwa…” znany wszystkim doskonale tekst kołysanki nie zawsze działa na dzieci. Co zrobić, gdy nie działa przyciemnione światło, ściszony głos i delikatne kołysanie? Jak sprawić, by dziecko się wyspało i my też? Pamiętajmy, że noworodek potrzebuje około 16 godzin snu dziennie, potem wraz z wiekiem ta liczba się zmniejsza.
Długi spokojny i niczym niezakłócony sen potrzebny jest każdemu. Szczególnie potrzebują go małe dzieci — noworodki i niemowlęta. Potrzebują go również rodzice, by dobrze funkcjonować. Czasem jednak dziecko budzi się często, mimo że teoretycznie powinno budzić się raz, dwa razy w nocy. Często towarzyszy temu głośny płacz, który kilka razy w nocy stawia na równe nogi mamę i tatę. Co może być przyczyną nocnego płaczu?
Sen to dla dziecka niezwykle ważny element rozwoju. Niemowlęta przesypiają większą część doby, a w tym czasie intensywnie się rozwijają i rosną. Dla większych dzieci standardem jest natomiast drzemka w ciągu dnia, która ma znaczenie równie istotne, co spanie w nocy. Sen istotny jest nawet w fazie życia płodowego, okazuje się bowiem, że również wtedy nienarodzone jeszcze dziecko śpi niemalże przez cały czas, a prawdziwie budzą go dopiero silniejsze skurcze podczas porodu.
Maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju szumy, stukania i inne, monotonne hałasy. Pozwalają im one wyciszyć się i zasnąć znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych kołysanek. Tzw. białe szumy, czyli dźwięki, które stworzone zostały tak, aby koić i uspokajać, są obecnie jedną z najpopularniejszych metod na szybkie ululanie dziecka.
Niektóre dzieci zdecydowanie zbyt często budzą się w nocy. Powodów takiego stanu jest kilka, jeżeli je przeanalizujecie, będziecie mogli wprowadzić korzystne zmiany, które poprawią komfort życia zarówno malucha, jak i wasz. Dlaczego dziecko się budzi? Najczęściej jest to spowodowane przez te 8 powodów.
Na temat snu dziecka krąży wiele mitów. Młodym matkom zdarza się czasami zasłyszeć jakąś teorię i mają przekonanie, że jest ona prawdziwa, a ze snem ich dzieci coś jest nie tak. Lulanko.pl postanowiło obalić te mity i pokazać, jak naprawdę śpią nasze dzieci, co jest wskazane, a czego się wystrzegać.
Problem z zaśnięciem odbija się nie tylko na niemowlaku, ale również na jego rodzicach. W konsekwencji cała rodzina odczuwa zmęczenie, a rodzice zastanawiają się, czy jest sposób na to, żeby uspokoić malucha i spowodować, żeby zasnął. Okazuje się, że dziecko można nauczyć samodzielnego zasypiania. Sposobów jest wiele, warto więc testować i wybrać ten najbardziej efektywny.
Wielu rodziców stosuje pseudometody, które mają być skuteczne w usypianiu dziecka. Niestety sposoby te nie przynoszą żadnych rezultatów, albo na ich działanie nie ma żadnych, potwierdzonych przypadków. Przeczytaj, jak nie należy usypiać dziecka i nie popełniaj tych błędów.
Kiedy maluch nie chce zasnąć, rodzice są sfrustrowani i czasami brakuje im już sił. Sytuacja taka nie jest też komfortowa dla dziecka, bowiem męczy się ono i czuje rozdrażnienie. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu Twoja pociecha zaśnie szybko i bezproblemowo. To usypianie dziecka metodą Ferbera.
Nie ignoruj potrzeb swojego dziecka. To one są podstawowymi drogowskazami na drodze do spokojnego snu. Zamiast słuchać złotych rad swoich znajomych i krewnych skup się na swoim maluszku, wbrew pozorom potrafi on wysyłać bardzo jasne sygnały. Pamiętaj, że to po prostu mały człowiek podobnie jak my, dorośli, ma swoją indywidualną osobowość.
Miłość jest fundamentem szczęśliwej rodziny, jednak to wciąż za mało, aby stworzyć silne i zdrowe więzi. O wszystkie związki trzeba odpowiednio i systematycznie dbać – również o te pomiędzy członkami rodziny. Oto 11 bezcennych nawyków szczęśliwych rodziców i dzieci.
Czy słyszałaś kiedyś o takim pojęciu jak „biały szum”? Pierwsze badania dotyczące białego szumu zostały przeprowadzone już na początku lat 90. Podzielono 40 niemowląt na 2 grupy. Dwadzieścia niemowląt spała z białym szumem w tle, a kolejne dwadzieścia w zupełnej ciszy.
Noworodek śpi od 16 do 20 godzin na dobę, ale są to zazwyczaj krótkie, kilkuminutowe drzemki. Niemowlę śpi krócej, około 14-15 godzin, ale wtedy dziecko zasypia dwa razy w ciągu dnia i potrafi przespać noc bez częstego budzenia się. Po tym jak dziecko skończy 1 rok skraca się długość snu (do ok. 10 godzin) i zazwyczaj trwa to przez kolejne lata i drzemka jest zastąpiona przez długi sen nocny. W wieku 2-3 lat rozpoczynają się problemy z zasypianiem. Trzeba pamiętać, że konsekwencje niedoboru snu mogą być poważne dla dziecka, jak i rodziców.